besedy

Besedy, ktoré som zorganizovala a miniinformácie o témach v nich ... 

 

 

Milí priatelia,

dňa 30.10. 2010 v Žiline ...  sa zišli ženy z rôznych kútov Slovenska, aby sa porozprávali a odovzdali si svoje skúsenosti z domácich pôrodov.

 

Ženy, ktoré plánovane porodili svoje detičky doma ... ženy, ktoré hľadajú informácie a plánujú domáce pôrody.

Ženy, ktorým pôrod, príchod bábätka, zrod v matku, je srdcu tak veľmi blízky, že aj po narodení vlastných detičiek žijú s otázkami a hľadajú odpovede.

Ženy, ktoré sa pýtajú samé seba, čo spraviť???  ... aby aj na Slovensku ... mohla žena porodiť svoje dieťa na mieste a s ľuďmi s ktorými sa cíti … bezpečne, pokojne, chránene … dôstojne ako ľudská bytosť.

 

 

Po vzájomnom predstavení sa … sme si položili tieto otázky:

 

- prečo pôrod doma?

- prečo pôrod v pôrodnici s pôrodným plánom?

Aký najsilnejší pocit bol podnetom ... vydať sa cestou domáceho pôrodu ... prípadne na čom nám najviac záleží, ak by sme si písali pôrodný plán, prianie?

 

osoby pri pôrode, ktoré by sme si priali mať ... doma, v pôrodnici, asistencia len pôrodnej asistentky v pôrodnici, ambulantný pôrod

 

 

- zodpovednosť

Čo je to zodpovednosť? Súvisí zodpovednosť so slobodou? Kto je zodpovedný za pôrod ... žena, lekár, pôrodná asistentka …?

 

Pôrod doma - naplnil predstavy tých, čo tak rodili? Mali z niečoho strach? Mali pripravený plán B?

- Pôrod v pôrodnici s pôrodným plánom - naplnil sa pôrodný plán?

 

vybavovanie dokladov po domácom pôrode, návšteva pediatra, gynekológa....

 

 

Tu je pár reakcií prítomných žien:

 

Dalo mi to nádej, že aj na Slovensku sa niečo deje.

Necítila som sa zo svojimi názormi osamotená.

Študujúca PA bola tiež veľkým prínosom - ako vlastne jej štúdium vyzerá, s čím sa potýka a k čomu ju vlastne vychovávajú.

Vyvstali mnohé otázky ktoré treba zodpovedať - napr. čo s RH negatívnymi mamičkami, ako im zabezpečiť adekvátnu starostlivosť.

Ujasnila som si niektoré veci ohľadom papierovačiek po pôrode.

Zuzana Krišková,BA

 

 

Príjemné prostredie, silné ženy, krásne deťúrence. Stretnutie bolo povzbudzujúce a ubezpečujúce. Povzbudzujúce v tom, že nás je veľa, že máme chuť šíriť ľudskosť, lásku, rešpekt a prebrať zodpovednosť za svoj život a zdravie. Tiež v tom, že všetko je možné, ak človek skutočne chce a cíti, že daná cesta je správna. Ubezpečujúce bolo v normálnosti (prežívame tieto veci podobne). Duchovný svet je rovnocenný s fyzickým, nemožno ich oddeľovať alebo jeden z nich ignorovať. Tehotenstvo a pôrod sa týka oboch. Pôrod je nielen narodenie dieťaťa, ale vyvrcholenie cesty a začiatok novej cesty. Pôrod je premena, zrodenie, oslava i výzva. Dotyk života i smrti. Spoznanie seba samej a svojich možností. Neopakovateľná možnosť dať dieťatku pevný základ, nie len čo sa týka zdravia ale aj psychiky. Žienky, ďakujem a teším sa na ďalšie stretnutie.

Evka Kubovčíková,BA

 

Bolo moc príjemne, že sme sa stretli osobne a mohli sme otvorene a slobodne porozprávať. Je neuveriteľné ako veľmi sme sa zhodli v podstate vo všetkých bodoch.

Dojem, ktorý to vo mne zanechalo budem zrejme rozplietať dlhšie. Osoba ktorá by ma mala sprevádzať pri pôrode je skutočne sprievodcom v tom pravom zmysle slova. Keby tak viac žien malo možnosť pocítiť tú skutočnú ženskú silu, keby viac rozumelo ženskosti a materstvu a tej ceste čo k tomu treba absolvovať, tak by to v našej krajine vyzeralo úplne inak!

Andrea, BA

 

Pre mňa bolo toto stretnutie v prvom rade vzácnym časom zdieľania. Som rada, že som spoznala ženy, ktoré sa vzopreli ľahostajnosti aj oklieštenému systému, prešli podobnou cestou k tomu, aby zažili veľký deň príchodu svojho bábätka v pokoji, v láske, v slobode a stali sa Matkami. Napriek rôznym príbehom a motiváciám nás spájala silná myšlienka - chcem rodiť, nie byť "odrodená". Odmietam byť pacientkou a chcem byť rodičkou.

Je zvláštne, že to čo bolo vždy od prírody prirodzené, sa dnes označuje ako nebezpečné, nezodpovedné- zvláštny svet, kde sa nás najprv pýtajú, či si "to" chceme nechať a potom sa čudujú že "to" chceme normálne porodiť.

"Mužský svet" sa zvyčajne vysmeje takémuto motívu, ale bolo povzbudením že je veľa žien, ktoré aj v dnešnej dobe cítia, že pôrod nie je trestom a môže byť omnoho viac než nepríjemná nevyhnutnosť na ceste k bábätku. A je fajn že sme o tom všetkom mohli diskutovať tu na Slovensku.

Zuzana Kováčová, Zvolen

 

V diskusii o domácich pôrodoch je často verejnosťou vypichnutá problematika zodpovednosti. Rodičia, ktorí sa takto rozhodnú priviesť na svet svoje dieťa, sú označení za nezodpovedných, ľahkomyseľných. Tlak z vonka (a aj v rámci vlastnej rodiny) s ktorým sa musia tak vyrovnať, býva dosť silný. Na druhej strane so slovom nezodpovednosť operujú zväčša ľudia, ktorí svoju vlastnú zodpovednosť predávajú do rúk iným zo strachu, prameniaceho z nevedomosti. Tak vlastne (naoko) zodpovednosť, ktorú by mali cítiť sami, prenášajú na odborníkov. V skutočnosti sme zodpovední všetci za svoje rozhodnutia sami - či sa rozhodneme pre pôrod domáci alebo pre pôrod v nemocnici a dôsledky, ktoré z tohoto rozhodnutia plynú, si nesieme sami.

Považujem za smutné, že spoločnosť radšej vynakladá energiu tým smerom, že poriada "hon na čarodejnice" a odsudzuje ľudí, ktorí sa so súčastnými praktikami slovenských pôrodníc nestotožňujú, ako by ju radšej vynaložila na to, že podmienky, za akých sa rodia deti zľudští a prejaví tak úctu a rešpekt k rodiacemu sa životu, ktorý si to skutočne zaslúži. Určite by sa tým pre mnohé rodiny stal pôrod v nemocnici bezpečnou možnosťou, ako priviesť na svet dieťa.

Teší ma, že je na slovensku viac žien, ktoré sa cítia zodpovedné za spôsob akým sa im narodí dieťa a že sa môžu stretnúť, porozprávať o svojich pocitoch, predstavách, zážitkov z pôrodov nemocničných, ako aj domácich.

Miroslava Rašmanová,t.č.Rakúsko ,Wolfsthal

 

 

Atmosféra stretnutia bola naozaj úžasná a obohacujúca. Cítila som sa veľmi dobre a prirodzene medzi ľuďmi ktorí myslia a cítia rovnako ako ja. Rozoberali sa tu rôzne úrovne pôrodov. Ako sa má žena postaviť zoči voči tejto očakávanej a blížiacej sa udalosti? Práve zodpovedný prístup nás môže posunúť ďalej vo vnímaní tejto výnimočnej a krásnej chvíle v našom živote. Pôrod je prirodzeným a vrcholným zážitkom a určitou oslavou ženskosti keď sa k nemu pristúpi s náležitou úctou voči rodiacemu sa životu. Medzery v našom pôrodníctve si každá z nás hlboko uvedomuje, a preto hľadá iné alternatívy ako zabezpečiť sebe a svojmu dieťaťu najväčší pocit bezpečia a súkromia. To jej môže dať hlavne intimita domova a prítomnosť ľudí ktorým dôveruje. Pre túto ženu dokáže byť pôrod silným a obohacujúcim zážitkom a vnáša do jej života pocit zodpovednosti, slobody a vedomia že je MATKOU. Pocit slobody dokáže výrazne obmedziť strach, ktorý je treba pred samotným pôrodom citlivo spracovať, pretože len vtedy sa dá k vlastnému pôrodu pristúpiť naozaj zodpovedne a slobodne.

Ľubica Borovská, Očkov

 

 

Prajem všetkým ženám krásne pôrody … ako si z hĺbky duše prajú.....

 

 

Ďakujem za krásny deň a teším sa na ďalšie stretnutia.

 

Magdaléna Dobrava

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Príchod bábätka

 

 

 

Milí priatelia,

opäť sa zišli ženy z rôznych kútov Slovenska aby otvorili svoju dušu a podelili sa o vlastné skúsenosti a zážitky.

Stalo sa tak 27.11. 2010 vo Zvolene.

 

 

Téma stretnutia sa niesla v duchu - odkiaľ bábätko prichádza?

A nádych odpovede ... sa niesol v témach celého stretnutia.

 

Témy o ktorých sme sa rozprávali :

 

Počatie - cítili (vedeli) ste pred počatím, že dieťatko je nablízku? Vnímali ste, že niekto k vám príde, že niekto stojí pri vás?

Pamätáte si vlastný príchod k rodičom?

 

Tehotenstvo - komunikovali ste s bábätkom? Ako? Cítili ste,či to bude dievčatko, chlapček, prípadne dvojičky? Prišlo vám aj meno?

Pamätáte si toto obdobie v brušku vašej mamy?

 

Pôrod - vynárali sa vám obrazy pôrodu, ako prebehne? Cítili ste radosť, strach.....Sprevádzali ste počas pôrodu vaše bábätko?

Pamätáte si vlastné narodenie? Vnímali ste, že vás ako matku a dieťatko niekto sprevádza počas tehotenstva, pôrodu?

 

Ako asi prežívali naše staré mamy pôrod doma prípadne pôrod v pôrodnici? Ako prežívali naše mamy pôrod v pôrodnici? Ako vnímame pôrod my, súčasná generácia žien? Kam by mali smerovať pôrody?

 

 

Pri rozprávaní sa vyvstali aj ďalšie témy … ako smrť bábätka a pôrod mŕtveho bábätka.

Mám pocit,že všeobecne sa ľudia boja týchto tém a nevedia ako sa rozprávať so ženami, ktoré prešli resp. prechádzajú takouto skúškou v živote.

 

Ženy majú silnú potrebu rozprávať sa o svojich pôrodoch ... o svojom vzťahu k dieťatku, ktorý často býva veľmi narušený neharmonickým príchodom na tento svet. Vybralo si dieťatko takýto vstup do života? Vybrala si matka takúto skúšku? Otázky veru neľahké, každopádne však je veľa toho, čo by sa dalo vylepšiť v našich pôrodniciach. Veľa žien si praje mať kľud a bezpečie, aby mohli na svet priviesť dieťatko. Hľadajú počas tehotenstva ľudské a bezpečné miesto do ktorého sa budú môcť uchýliť keď príde ich čas.

 

 

 

Rada by som sa poďakovala všetkým ženám, ktoré sa zúčastnili stretnutia a prajem nám všetkým aby sme neľahké skúšky v živote zvládali a čerpali z nich silu na ďalšej ceste.

 

 

Magdaléna Dobrava

 

 

 

Bolo to úžasné stretnutie žien, ktoré už mamičkami sú ako aj tých,

ktoré sa ešte len na túto cestu pripravujú (ako som aj ja). Veľmi

silne na mňa pôsobilo rozprávanie o pocitoch v tehotenstve a pri

pôrode. Posilnilo to moju túžbu prežiť niečo tak úžasné, ako

je vnímavé tehotenstvo a prirodzený pôrod.

Andrea Valašteková, Košice

 

 

Bola som už na druhom stretnutí, (prvé bolo v Žiline) a som milo prekvapená a potešená zároveň. Úžasné žienky, nádherné detičky, príjemná atmosféra, ale hlavne zdieľanie rovnakých názorov, pocitov...Po prvej skúsenosti s pôrodom v nemocnici som sa rozhodla pre domáci pôrod v budúcnosti. Skúsenosti, zážitky a názory žienok, ktoré si takýmto pôrodom už prešli sú pre mňa obrovským prínosom. Verím, že vďaka nim (nám) sa aj na Slovensku pohneme vpred. Ďakujem.

Radka

 

 

Na stretnutí žien vo Zvolene som sa cítila úžasne.

Atmosféra a téma našich rozhovorov bola tak prirodzená a pritom naopak je to "tabu"

téma pre mnoho iných žien...Som rada, že sa konalo toto stretnutie.

Možnosť porozprávať sa o pocitoch a veciach, ktoré väčšina žien možno ani nemá s kým zdieľať.

Pocit, že nie ste sami s podobným názorom a zážitkami, traumami a pod.

Možnosť otvoriť si srdcia, podeliť sa o skúsenosti, názory, radosť ale aj smútok...očistiť traumy a nechať ich odísť, diskutovať a nájsť si nové priateľky z celého Slovenska.

Pocit keď viete, že to má význam, šíriť ďalej tieto informácie a zdielať skúsenosti, že všetko sa dá aj inak.

Príprava, priebeh tehotenstva, pôrod a samotný príchod novej dušičky na svet,

by mal byť nádherným obdobím pre každú ženu.

Možnosť podeliť sa o to je úžasná. Som vďačná za tieto stretnutia a za to,že sa to pomaličky na Slovensku rozbieha, tak ako prvé lastovičky prilietajúce po dlhej nekonečnej mrazivej zime.

Úžasné stretnúť ženy, ktoré rodili prirodzene, cisárskym, v nemocnici, doma... ženy, ktoré ešte nerodili a zaujímajú sa o tieto témy už teraz a zdieľajú podobné názory ako ja.

Pocit sily a spolupatričnosti, ktorú mi dáva, keď si na neho spomeniem a môžem z neho čerpať, keď sa cítim sama.

Tak ako kedysi, keď ženy na lúkach v horách hrabali seno a kričali si z kopca na kopec "trávnice".

Boli od seba ďaleko, ale počuli sa a dávali si znamenie, že nie sú samé. Tak ako sa zvykli stretávať ženy na dedinách a párať perie a porozprávať sa.

V dnešnej uponáhľanej dobe a anonymite veľkých miest, je to iné, také často smutné a ťažké.

Hlavne ak máte pocit, že ste sami so svojimi názormi,pocitmi a máte pocit,že sa nemáte o nich s kým podeliť.

Už viem, že mám a som za to vďačná.

....že zdravotníctvo a ako "sa rodí" na Slovensku, potrebuje "menšiu reformu".

Byť len ľuďmi, ľudský, humánny, empatický, etický, úctivý, citlivý, rešpektujúci..

Škoda, že tieto slová patria v drvivej väčšine do slovníka "cudzích slov" ľudí v pôrodníctve.

...všetko sa dá ak sa chce...., aj pôrod inak :-)

Eva Obušeková,Bratislava

 

Keď som šla do Zvolena neočakávala som nič konkrétne. Duch stretnutia ma nesmierne potešil, stretli sme sa ženy na rovnakej vlnovej dĺžke a začíname rozhovory, ktoré v konečnom dôsledku môžu viesť k reálnym skutkom a k reálnej zmene v pôrodníctve na Slovensku. Stretnutie mi dalo istotu, že my, takéto ženy existujeme a čo viac, záleží nám nielen na nás ale aj na tých čo prídu po nás...

Alexandra Krištofová, Levice

 

Na stretnutie do Zvolena som sa vybrala, lebo sa medzi domorodkami a tehuľkami cítim ako doma ... síce som doma nerodila, vždy som to mala na mysli a dúfam, že možno raz aj ja okúsim príchod na svet v láskyplnom prostredí ... možno ako rodička, možno ako doprovod :)

Teším sa, že aj na Slovensku sú ženy, ktoré počúvajú svoje inštinkty a veria svojej intuícii a doprajú svojim deťom krásne chvíle hneď od prvého dňa ... preto týmto žienkam ďakujem, za to, že sú a teším sa na ďalšie stretnutia.

dula Jana z Banskej Štiavnice

 

 

_________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Príprava na pôrod – z pohľadu ženy a muža.

 

 

 

Viacej žien ma oslovilo, či by som zorganizovala spoločnú besedu aj s mužmi, nakoľko predošlé besedy boli určené len ženám.

Súhlasila som a vymyslela tieto témy:

 

Príprava na pôrod z pohľadu ženy

Ako sa žena pripravuje na pôrod? Navštevovali ste predpôrodnú prípravu, kde a kto ju viedol? Splnila vaše očakávania? Cítili ste sa pripravená na pôrod?

Pripravovali ste sa aj samé?

Pripravujete sa spolu s mužom? Čo potrebujete od muža?

Zaskočil vás v niečom pôrod alebo obdobie po pôrode?

 

Príprava na pôrod z pohľadu muža

Potrebuje sa muž pripraviť na pôrod? Navštevovali ste predpôrodnú prípravu spolu so ženou? Ako by ste radi pomohli svojej žene? Kde je vlastne mužove miesto? Mali ste z niečoho strach? Ako vnímate bábätko, ako s ním nadväzujete vzťah...?

 

Šestonedelie

Zaskočil vás v niečom pôrod alebo obdobie po pôrode?

Ako ste prežívali obdobie šestonedelia? Aký vplyv malo toto obdobie na váš vzťah. Cítite ako žena podporu spoločnosti v období šestonedelia? Čo by ste uvítali?

 

 

Ženy sa neustále vracajú a rozprávajú svoje pôrodné príbehy. Rozprávali sme sa aj o období šestonedelia. Ženy zažívajú, že pôrod nie je všetko. Často sa cítia samé s dieťaťom....spoločnosť ich v tomto období veľmi nepodporuje. Privítali by spriaznenú osobu, ktorá by hlavne prvorodičkám prakticky pomohla s dojčením, vypočula si ich......( v dnešnej dobe už existujú poradkyne dojčenia, duly, niektoré ženy by vítali návštevu pôrodnej asistentky po pôrode vo svojej domácnosti....).

 

Zaujímavé pre mňa bolo, ako muži vnímali ošetrenie a zaobchádzanie s bábätkom po pôrode v pôrodnici.

 

Krásny film na túto tému What babies want.

https://www.youtube.com/watch?v=ipjp9dC3tjo 

 

Prajem personálu pôrodníc nech „vidí“ dieťa očami jeho matky.

Ženám, matkám prajem veľa síl a odvahy stáť si za tým, čo im šepká ich srdce a cit.

Mužom odvahu a cit zastať si a chrániť ženy, deti.

Všetkým spolu tak učiniť. Vedome žiť.

 

 

 

Magdaléna Dobrava

 

 

Reakcie na besedu:

 

Táto beseda bola veľkým prínosom pre môjho manžela a aj pre mňa. Rozprávanie žien o pôrode doma ale aj v nemocnici v ňom zanechalo množstvo dojmov a podnetov na premýšľanie. Práve táto beseda bola akýmsi chýbajúcim článkom v našej mozaike. Bolo mu dovolené počuť osobné príbehy žien a mužov nesprostredkovane, ale tak ako ich oni naozaj prežívali a vnímajú doteraz. Dozvedel sa aká je príprava, pôrod samotný veľmi dôležitý ale aj šestonedelie počas ktorého sa na ženy zabúda. Jednoznačne by som odporučila absolvovať takéto stretnutie všetkým oteckom ale aj budúcim oteckom, ktorí vnímajú tehotenstvo, pôrod a starostlivosť o bábätko ako absolútnu súčasť svojho života a sú aktívni členovia svojej rodiny. Zároveň sa chceme obaja poďakovať, keďže čakáme naše prvé bábätko, za možnosť zúčastniť sa a načerpať množstvo vzácnych informácií, pocitov a sily.

Mirka a Jožko,Prešov

 

 

 

Na besedu som išla najmä počúvať, so záujmom a s tým, že som poznala mnohé postoje k domácim pôrodom. Myslím si, že je potrebné otvorene hovoriť o témach, ktoré sú v našej krajine plné rozporov, a snažiť sa o hlbšie pochopenie ich súvislostí. Domáce pôrody sú komplexnou problematikou a argumentovať by sa dalo veľmi dlho. Táto beseda pre mňa ale nebola v prvom rade o argumentoch, ale o zážitku. Spoznať ženy, ktoré obrátili svoju pozornosť dovnútra, na svoje inštinkty a intuíciu aj v dnešnej dobe, bolo veľmi cenné a obohacujúce. Bolo to poznanie mimo argumentov a mimo slov. Veľmi príjemná atmosféra zdieľania a empatie, otvorený pohľad do ženského i mužského vnútra. Ďakujem.

Michaela, Žilina

 

 

Toto stretnutie som vnímala ako predpôrodnú prípravu. Najmä pre mužov. Aby pochopili - nás ženy. Naše pocity a prežívanie. Nielen to, čo sa deje s nami počas tehotenstva a pôrodu, ale aj po pôrode počas šestonedelia. Myslím, že sme sa aj my ženy navzájom inšpirovali. Podelili sme sa o rôzne cesty a spôsoby prípravy na pôrod, prežívanie pôrodu a šestonedelia. Páčilo sa mi, že sme sa venovali aj šestonedeliu, na ktoré sa často zabúda alebo sa mu nevenuje dostatočná pozornosť. Po svojej vlastnej skúsenosti to vnímam ako dôležité obdobie, na jednej úrovni s tehotenstvom a pôrodom. Je to celé jedno kontinuum, každé obdobie ovplyvňuje nastávajúce, do ktorého prechádza a aj tie obdobia, čo prídu potom:) Ďakujem.

Evka Kubovčíková,Bratislava

 

 

Na túto besedu som sa zvlášť tešila, keďže ma sprevádzal aj manžel a

syn. Bolo vynikajúce nájsť si pár hodín na to, aby sme sa mohli ako

rodina sústrediť na mimoriadne dôležitú tému pôrodu a prípravy na

neho, pomedzi každodenné starosti nemá človek toľko času rozprávať sa

o mnohých dôležitých veciach.

Som rada, že sme sa v kruhu ostatných rodín dozvedeli ako vnímali muži

pôrody svojich detí, ako prežívali oni to, čo sa dialo na pôrodnej

sále a po pôrode a verím, že si napríklad uvedomili dôležitosť

šestonedelia pre ženu a dieťa, pretože toto obdobie je značne

podceňované aj samotnými ženami.

Bolo prínosné počuť ako jednotlivé páry vnímajú prípravu na pôrod, i

zdieľanie toho, čo všetko nás pri pôrode zaskočilo, prekvapilo ale aj

potešilo. Teší ma, že sa naši partneri rozhodli podeliť o svoje pocity

a myšlienky, bohužiaľ, ešte stále to nie je bežná prax pri príprave k

pôrodu, pretože muži si neraz neuvedomujú ako veľmi sa ich tehotenstvo

partnerky týka a ako rýchlo ubehne, pričom ich pôrod a následné

obdobie zaskočí.

Spoločné stretnutie nám pomohlo pri príprave na nadchádzajúci pôrod,

dalo nám mnoho inšpirácií i energie a pevne dúfam, že nebolo posledné!

A.K., Bratislava

 

 

 

Beseda sa uskutočnila dňa 12.2.2011 v Žiline.

 

 

_____________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Práca pôrodnej asistentky na Slovensku a možnosti pôrodu

s pôrodnou asistentkou.“

 

 

 

V sobotu 26.5.2012 sa v Žiline uskutočnila beseda s licencovanou pôrodnou asistentkou pani Miroslavou Removčíkovou. Priznám sa, že som očakávala väčší záujem a tešila som sa, že spoznám nové tváre. Som rada, že sme sa stretli.

Beseda sa uskutočnila v rodinnom centre Rodinná rozpávka :

www.rodinnarozpravka.eu

 

Keďže nás bolo pomenej rozprávali sme sa voľnejšie o tom, čo priviedlo pani Removčíkovú k štúdiu pôrodnej asistencie (PA), ako študovala, kde pracovala, čo zažila počas svojej praxe. Od roku 2011 je na dôchodku, avšak téma pôrodov a situácia na Slovensku ju stále zaujímajú.

Z toho … čo sme sa rozprávali som pochopila, že pôrodné asistentky (PA) majú veľa kompetencií … háčik je v tom, že nie sú evidované ako poskytovatelia zdravotnej starostlivosti https://www.udzs-sk.sk/.

Jediná poisťovňa, ktorá prepláca 5 stretnutí s PA pred pôrodom a 2 stretnutia v šestonedelí je UNION.  Pýtajte sa pokiaľ vám nejaká PA padne do oka aj v nemocnici, možno objavíte ďalšie, ktoré síce nemajú licenciu, ale mohli by vám pomôcť.

 

Osobne by som uvítala kontinuálnu starostlivosť pôrodných asistentiek (PA) počas tehotenstva, pôrodu a v šestonedelí. To nie je všetko čo by PA mohli vykonávať  ... napríklad aj starostlivosť v puberte, počas dospievania ... a čo staršie ženy, obdobie prechodu a ženy v starobe? ...

 

Bola som na besede s Martinou Ološtiakovou v Šali, je to slovenská pôrodná asistentka, ktorá žije a pracuje v Nemecku https://www.hebammenpraxiswiehre.de/wp/kontakt ,https://www.babyclub.de/hebamme/hebamme/Martina+Olostiakov%C3%A1-Freiburg.11909503/ueber-mich.html . Tam napríklad môže hebamme -pôrodná asistentka ... sprevádzať ženu pri potrate, ak sa tá rozhodne, že si nepraje ísť na kyretáž do nemocnice. Taktiež môže pomôcť žene aj po absolvovanej kyretáže v nemocnici. Čo ženy, ktoré porodia mŕtve bábätko v nemocnici (v ktoromkoľvek mesiaci, prípadne aj tesne v termíne, medicína na to používa iné výrazy).

Môžu sa u nás ľudia so svojím dieťatkom dôstojne rozlúčiť? Možností je veľa.

Stačí len preciťovať, vnímať, čo nám chýba.

 

Viem, že slovenské pôrodné asistentky nadviazali spoluprácu aj so zahraničnými, predkladali už viac krát vláde vypracované dokumenty o tom, ako by sa dali ušetriť financie ... poisťovniam ...

Nuž vyzerá to tak, že je asi slabý dopyt (keďže vyššie menované miesta nereagujú), veľká neinformovanosť verejnosti, slabé prepojenie samotných PA so ženami. Pôrodné asistentky … ktoré by mali odvahu a chuť ísť cestou samostatnej pôrodnej asistentky ... tie, ktoré nevnímajú pôrod ako patológiu, neMOC ... ale ako dôležitú udalosť v živote ženy, muža, dieťaťa ... rodiny, spoločnosti a napokon i Zeme.

 

Keď nahliadneme do vlastných sŕdc, vnímame ako by sme radi zažili pôrod. Myslím, že by sme sa zhodli na pojmoch ako bezpečie, rešpekt súkromia, prostredie bez boja, intimita …dôstojnosť ...

 

Uvítala by som možnosť rodiť s PA, nakoľko by som ju mohla osobne spoznať už počas tehotenstva. Poznám aj dobrých a ľudských lekárov, napriek tomu tu chýba možnosť slobodného výberu PA a možnosť navštevovať v rámci zdravého tehotenstva len poradňu u nej. Pôrodné asistentky ešte ovládajú vyšetrenia tehotnej aj bez sona, pohmatom...proste všetky tie ťahy, čo by podľa mňa mali vedieť... Kto naučí mladých ľudí týmto ťahom, ak vymrie generácia tých, čo vedia o pôrode veľa aj bez neustáleho používania techniky?

 

Technika je potrebná, keď to naozaj treba. Avšak pri prehnanom používaní sa vytráca ľudská intuícia, zručnosti a zdravý rozum. Počet neustáleho rastu cisárskych rezov začína byť alarmujúci. Vidím silné strachy a žije tu povedomie o tom, že žena nie je schopná sama porodiť.

 

Celá spoločnosť nesie v sebe skryté traumy, strachy z vlastného narodenia , spôsoboch organizovania a vedenia pôrodov, zasahovania a nerešpektovania pokroku ľudského vedomia a vnímania.

 

 

Magdaléna Dobrava